info@hazelstreet4.com  |  +48 500 412 313

Ernesto Gismondi – założyciel i główny projektant firmy Artemide

Ernesto Gismondi założycielem i prezesem firmy Artemide Group. Urodził się 25 grudnia 1931 roku w Sanremo. W 1957 roku ukończył Inżynierię Lotniczą na Politechnice w Mediolanie, a w 1959 Inżynierię Rakietową w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Rzymie. Od wczesnych lat 60. skupił się na projektowaniu i produkcji urządzeń oświetleniowych, zakładając wraz z projektantem Sergio Mazzą studio Artemide S.a.s., które przekształciło się następnie w Artemide Group. 

Rozwój Kariery i Wkład w Design

Gismondi zdobył uznanie jako międzynarodowy projektant, stając się jednym z pomysłodawców i członków awangardowego ruchu “Memphis“, który przyczynił się do głębokiej ewolucji sektora wzornictwa we Włoszech oraz na świecie. Pod jego kierownictwem Artemide rozwinęło się na rynku oraz zwiększyło swoją międzynarodową obecność, stając się jedną z głównych marek w dziedzinie designerskiego oświetlenia. Jego prace przyniosły mu wiele ważnych wyróżnień, w tym Nagrodę Compasso d’Oro za Karierę (1994) oraz European Design Prize (1997).

Od 1964 do 1984 roku był profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie silników do rakiet na Politechnice w Mediolanie. Pełnił również funkcję wiceprezesa ADI – Industrial Design Association oraz zajmował wiele stanowisk w licznych stowarzyszeniach we Włoszech. Był członkiem Komitetu Naukowego w I.S.I.A. (Wyższy Instytut Sztuk Przemysłowych) we Florencji, Kolegium Odwoławczego COSMIT (Komitet Organizacyjny Salonu Meblowego w Mediolanie) i CNEL. Przewodniczył i uczestniczył w wielu seminariach we Włoszech i za granicą, dotyczących wzornictwa oraz oszczędności energii w oświetleniu.

W 2008 roku otrzymał Nagrodę Ernst & Young “Przedsiębiorca Roku 2008” w kategorii Innowacja, a w 2009 roku w kategorii Komunikacja. Otrzymał także prestiżową nominację na Rycerza Pracy, przyznawaną przez Prezydenta Republiki, Giorgio Napolitano.

Wśród najbardziej znanych projektów Gismondiego znajdują się kultowe lampy takie jak:
TOLOMEO

Tolomeo to jedna z najbardziej znanych lamp projektowanych pod nadzorem Ernesto Gismondiego. Stworzona przez Michele De Lucchi i Giancarlo Fassina, lampa ta zadebiutowała w 1987 roku i szybko zdobyła popularność dzięki swojej funkcjonalności i eleganckiemu, minimalistycznemu designowi. Tolomeo jest szczególnie ceniona za elastyczność – jej konstrukcja pozwala na swobodne ustawianie ramienia w różnych pozycjach, co czyni ją idealną zarówno do biur, jak i domów. Dzięki swojemu innowacyjnemu mechanizmowi i ponadczasowemu wyglądowi, lampa zdobyła wiele nagród, w tym prestiżową Compasso d’Oro.

ECLISSE

Eclisse to lampa stołowa zaprojektowana przez Vico Magistretti w 1965 roku. Jest znana ze swojego unikalnego designu, który pozwala na regulację intensywności światła poprzez obracanie wewnętrznej osłony, co tworzy efekt “zaćmienia”. Eclisse zdobyła Compasso d’Oro w 1967 roku i stała się ikoną włoskiego wzornictwa. Jej innowacyjna forma i funkcjonalność sprawiły, że lampa ta jest ceniona zarówno jako praktyczny element oświetleniowy, jak i jako dzieło sztuki.

NESSO

Nesso to futurystyczna lampka stołowa zaprojektowana w latach 60. przez Giancarlo Mattioli wraz z grupą Urban Architects. Lampa ta, wykonana z tworzywa sztucznego, jest przykładem stylu Space Age, który dominował w tamtym okresie. Nesso zdobyła uznanie dzięki swojemu nowatorskiemu designowi i materiałom, które były wtedy nowością w branży oświetleniowej. Lampa ta nie tylko spełnia funkcję praktyczną, ale również stanowi odważne oświadczenie estetyczne, które wciąż inspiruje współczesnych projektantów.

SINTESI

Sintesi to ikoniczna lampa zaprojektowana przez Ernesto Gismondiego w 1976 roku. Charakteryzuje się minimalistycznym, geometrycznym designem i wszechstronnością – dostępna jest jako lampa biurkowa, podłogowa, ścienna i sufitowa. Jej prostota i możliwość regulacji kąta oraz wysokości światła czynią ją idealną do różnych zastosowań. Sintesi zdobyła uznanie za połączenie funkcjonalności z estetyką, umacniając pozycję Gismondiego i Artemide jako liderów w dziedzinie designerskiego oświetlenia.

Inne znane projekty Ernesto Gismondiego
PIPE

Pipe, zaprojektowana przez Herzog & de Meuron, to innowacyjna lampa podłogowa wprowadzona na rynek przez Artemide. Charakteryzuje się elastycznym korpusem, który umożliwia dostosowanie kierunku światła według potrzeb użytkownika. Dzięki połączeniu zaawansowanych technologii i minimalistycznego designu, Pipe zdobyła uznanie na całym świecie.

MERCURY

Mercury, zaprojektowana przez Rossa Lovegrove’a, to efektowna lampa sufitowa, która przypomina zawieszone w przestrzeni krople rtęci. Jej futurystyczny wygląd i wykorzystanie zaawansowanych materiałów sprawiają, że jest nie tylko źródłem światła, ale również spektakularnym elementem dekoracyjnym.

MICONOS

Miconos to elegancka lampa zaprojektowana przez Ernesto Gismondiego. Charakteryzuje się prostą formą z przezroczystego szkła, co nadaje jej lekkości i subtelności. Jest idealna do nowoczesnych wnętrz, gdzie liczy się zarówno funkcjonalność, jak i estetyka.

Projekty Ernesto Gismondiego i jego współpracowników z Artemide są dowodem na to, że innowacyjność i estetyka mogą iść w parze, tworząc przedmioty, które są zarówno piękne, jak i praktyczne. Jego prace nie tylko oświetlają wnętrza, ale również inspirują kolejne pokolenia projektantów na całym świecie.

1 comments

  Wooden furnishings possesses one thing quite natural regarding
  it. There is this sense of heat, of attributes as well
  as of luxury that may be be found in hardwood
  furniture. Wood is born from the planet. It feeds the fire, disintegrates in to ashes as well as drafts away.
  It is actually quite near to the human presence on earth.
  Might be that is actually why it reverberates a lot with our team.
  Might be that is actually why you still obtain that cozy
  emotion when you handle a wealthy mahogany desk.

  Feel free to visit my webpage: Jorja

Dodaj komentarz

CHĘTNIE POMOŻEMY CI UCZYNIĆ TWÓJ DOM PIĘKNIEJSZYM, BARDZIEJ PRZYJAZNYM DO ŻYCIA DZIĘKI DOSKONAŁEMU DESIGNOWI I NAJLEPSZEJ JAKOŚCI MEBLI.

Newsletter

[contact-form-7 id="262" title="Subsbrice Form"]

Chcę otrzymywać wiadomości e-mail od HS4 z informacjami o produktach, promocjach, reklamach. Mogę zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, korzystając z opcji rezygnacji z subskrypcji na końcu wszystkich wiadomości e-mail. Skontaktuj się z HS4 tutaj. Przeczytaj naszą Politykę prywatności.

© 2020 HS4. All Rights Reserved.

Koszyk

0
image/svg+xml

No products in the cart.

Kontynuuj zakupy